EB lázban ég Európa, no és persze mi, magyarok is! A kontinensbajnokság önmagában is figyelemreméltó esemény, de kis hazánk válogatottjának a részvétele még inkább növeli az érdeklődést a meccsek iránt.
Anyukák, feleségek, barátnők! Mi lesz veletek? A tévé elé tapadtok Ti is, vagy inkább kimenekültök a szobából? Hogy állnak ma a nők a focihoz? Hogy álltok Ti a focihoz?
Azt gondoljuk, most biztosan sok lány/nő kéri ki magának ezeket az elcsépelt gondolatokat, és rögtön hozzá is tesszük, nem alaptalanul! Mára ugyanis a foci iránti rajongás nem csak a fiúk/férfiak privilégiuma! Ma már a tévé előtt ugráló, a lelátón tapsoló hölgyek mellett a pályán is természetes a „gyengébbik nem” képviselőit látni!
„Szerinted melyik csapatnak szebb a meze?”
Kulcsár Katalin, Pádár Anita, Csan Jüen-ting, Mia Hamm
És, hogy miért is ne szóljuk le a nőket, pláne, ha a futball pályán látjuk őket? Íme egy-két ékes példája a női futballsikernek kishazánkból és a nagyvilágból:
Fotó: nemzetisport.hu
Ha megkérdeznénk, hogy ki húzta magára legtöbbször a magyar válogatott mezét, bizonyára Király Gábor, Gera Zoltán, Bozsik József neve jutna először a legtöbbek eszébe, mint ahogy a tavalyi Grosics Gyula Kapustábor ifjú résztvevőinek is Ők ugrottak be elsőként e kérdés hallatán. És, nem is jártak nagyon messze a srácok az igazságtól, Ők valóban az élmezőnybe tartoznak…. a férfiak között.
Fotó: nemzetisport.hu
Sőt! Pádár Anita nevéhez fűződik egy hihetetlen Guinness rekord is! Egyedülálló módon, 15 éve folyamatosan ő a nemzeti bajnokság gólkirálya (gólkirálynője)! Természetesen a válogatott góllövő listájának az élén is Ő áll 41 góllal.
Fotó: nemzetisport.hu
Fotó: noifutball.com
A jelenkori női labdarúgáshoz göröngyös út vezetett…
A női labdarúgást a mai napig sokan kétkedve fogadják, pedig a fenti példák is bizonyítják létjogosultságát. A férfi futballal szemben jelentős hátránnyal indult – sok-sok év és próbálkozás után vált csak elismertté és hivatalossá. Hazánkban már az I. világháborút megelőzően voltak kezdeményezések a női foci térnyerését illetően, és bár az első női futball csapat már 1912-ben megalakult Szegeden (Szegedi Testgyakorló Kör), valójában csak az 1970-es évek hozták meg az áttörést. 1971-ben rendezték meg az első kispályás női labdarúgó tornát, ebben az évben kezdtek gombamód szaporodni a női klubok, és ebben az évben tettek több kísérletet is különböző bajnokságok kiírására. 1974-től azonban tíz éves hanyatlás következett be a magyar női futballtörténelemben, s csak 1984-től mutatkoztak ismét a fellendülés jegyei – ekkor írták ki az első országos bajnokságot 6 csapat részvételével. Idén 8 csapat rajtolt az első osztályban, ami a Fradi győzelmével ért véget nemrégen. A klubcsapatok közül egyébként a Femina a csúcstartó 10 bajnoki címmel.
A világ vezető női futballnagyhatalmai elsősorban az USA, Németország, a skandináv országok és Kína, ahol hihetetlen fejlődés, nagy figyelem és szeretet övezi a női futballt. És bármilyen meglepő, de Irán is említést érdemel, ahol nagyon sok lány imád focizni, és ezt a rajongást nem is vehetik el tőlük. Sőt, nem is veszik, csak az „alapszabályokat” be kell tartaniuk, miszerint laza ruházatban és kendőben kell játszaniuk fedett csarnokban, hogy a férfiak ne lássák őket.
Kedves lányok/fiúk, nők/férfiak! Változott a véleményetek a nők és a foci kapcsolatáról? 😉 Amint a fent említett tények és példák bizonyítják, van mire, kire büszkének lennünk a női labdarúgás terén is, de persze mindig lesz olyan, amit – bármit is tesznek le a hölgyek a futball asztalára – nem lehet kiverni az emberek fejéből… Miként a szőke nős vagy a rendőr viccek, úgy egy-két, a gyengébbik nem és a foci viszonyát taglaló vicc, aranyköpés és gondolat sem akar eltűnni a köztudatból: „A 11-est nem a 11-es számú játékosnak kell rúgnia?”, „Akinek nincs labdája, az miért fut?”, „Szerinted melyik csapatnak szebb a meze?”, „Az a kapus, amelyik középen szaladgál, vagy az a bíró?”, ’A hosszabbítást is meg akarod nézni?, „Minek nézni, ahogy 22 ember kerget egy labdát?” – ugye ismerősek ezek a tipikus kérdések?
Legyünk optimisták! Bízzunk benne, hogy generációról generációra kopnak, halványulnak majd ezek a gondolatok, és akár megnő a női foci iránti érdeklődés és szeretet, akár nem, legalább ezek a sztereotípiák vesznek egyszer, s mindenkorra homályba.
Források: nemzetisport.hu, nice.hu, wikipedia, noifutball.com, videnskab.dk
Írta: Laukó Brigi